HİZMETLERİMİZ
Isıtma Sistemleri
Klima ve Soğutma Sistemleri
Sıhhi Tesisat Sistemleri
Endüstriyel Tesisat Sistemleri
 
 
 

Su Soğutma Kuleleri

Soğutma kuleleri, iklimlendirme veya üretim işlerinde, soğutma suyu ısısının atmosfere atılmasında kullanılan cihazlardır. Soğutma kulelerinde ısının çekilmesinde suyun buharlaşması esas olduğu için havanın yaş termometre sıcaklığı etkilidir. Soğutma kuleleri acık ve kapalı olarak iki tiptedir.

Acık soğutma kulelerinde, soğutulacak su direkt olarak hava içine küçük memelerden püskürtülür. Küçük damlacıklar halindeki su, etrafından gecen hava tarafından ve kendi buharlaşmasıyla soğutulur. Sudan havaya duyulur ve gizli ısı biçiminde ısı transfer edilir.

Kapalı soğutma kulelerinde (evoparatif kondenserler) ise, soğutulacak su serpantin şeklindeki boruların içindedir. Borunun dışından ise soğutma havası geçer. Bu sırada boru dışına başka bir su püskürtülür. Bu suyun buharlaşması için gerekli ısı boru içindeki soğutulacak sudan çekilir. Böylece kapalı soğutma kulelerinde soğutulacak su dış ortamla temas etmeyerek, kapalı bir devrede yüzeyli bir soğutucuda soğutulmuş olur. Kuledeki hava akışı zorlanmış ya da doğal olabilir. Isı geçiş yüzeyini arttırmak için dolgu malzemesi kullanılabilir.

Zorlanmış akışı olanlarda hava hareketi radyal veya aksiyal fanlarla sağlanabilir. Bu alternatiflerin her biri ayrı bir kule tipi oluşturur. Kuleler değişik malzemelerden imal edilebilir. inşai tip kuleler betonarme, ahşap, güçlendirilmiş plastik levhalar; standart kuleler ise genellikle çelik veya güçlendirilmiş plastik levhalardan imal edilirler.

Çelik kulelerde korozyona karşı yalnızca galvanizli sac kullanılması veya sac malzemenin boyanması yeterli de.ildir. Korozyona dayanımı için özel işlemden geçmiş, boyalı ve yüzeyi özel film tabakası ile kaplanmış saclardan mamul kuleler kullanılmalıdır.

Korozif nitelikte su veya atmosferik şartlar söz konusu olduğunda ise, plastik kulelerin kullanımı tavsiye edilir. Termodinamik esaslarına göre; buharlaşan her bir gram suyun faz değişimini gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 540 Kalori enerji sistemden emilir.

Bu yaklaşımla; sistemde dolaşan suyun  her 6 ºC soğuması için yaklaşık su debisinin % 1' nin buharlaşması gerekmektedir.

 
 
 
BURMEK MEKANİK TESİSAT MÜHENDİSLİK PROJE İNŞAAT SAN. TİC. ve LTD. ŞTİ.
Adres : Yeni Yalova Yolu Buttim İş Merkezi A Blok Kat 3 No: 3014 Pk 16250 BURSA / TÜRKİYE     Tel. : (0 224) 211 77 34 - 211 77 84     Faks : (0 224) 211 33 73

Ana Sayfa
| Kurumsal | Hizmetlerimiz | Faaliyet Alanlarımız | Referanslarımız | İnsan Kaynakları | İletişim
 
web tasarım
Espro Interactive