HİZMETLERİMİZ
Isıtma Sistemleri
Klima ve Soğutma Sistemleri
Sıhhi Tesisat Sistemleri
Endüstriyel Tesisat Sistemleri
 
 
 
Havalandırma Isı Geri Kazanım Cihazı

ISI GERİ KAZANIM CİHAZI

Günümüzün ekonomi anlayışında, kaliteli ve tasarruflu ürünler ön plandadır.lsı Geri Kazanım Cihazı küçük boyutları ve montaj kolaylığı ile taze hava ihtiyacı olan mekanlarda ısı tasarrufu sağladığı için tercih edilir.İki adet fan yardımı ile egzost havası ile taze havanın birbirine karışmadan kış konumunda dışarıya atılan egzost havasındaki ısının içeriye alınan soğuk taze havaya verilmesi çalışma prensibidir.Yazın ise, soğutulan mekandaki kirli havayı dışarı atarken içeriye aldığımız dış ortamdaki sıcak havayı soğutur.lsı Geri Kazanım Cihazlarının verimi ortalama % 50-60 arasındadır.

PLAKALI ESANJÖR

Plaklı Eşanjörler, değişik malzemelerden üretilmiş, plakaların ardı ardına ve birbirine 90° farklı gelecek şekilde uçlarından kenetlenip bir taşıyıcı çerçeve içinde toplanmalarıyla elde edilirler.Eşanjörlede kullanılan kanat malzemelerine cinsine bağlı olarak nem alma ve gizli ısı transferi yapabilme özelliği de kazandırılabilir.Ust ve alt plakalar, ortadaki iki plakaya sağ ve soldan kenetlenip, ortadaki iki plaka ise birbirine önden ve arkadan kenetlenirler.Böylece önden arkaya akan havanın enerjisinin ortadaki iki plaka vasıtası ile soldan sağa hareket eden havaya aktarılması mümkün olabilmektedir.Plakalı eşanjörlerde, verimlilik azaldıkça hava hızı, kanat yüzey formu, kanat aralığı ve basınç kaybı düşecek, eşanjör büyüyecek ve pahalılaşacaktır.Basınç kaybı artıkça hava hızı artacak ,eşanjör küçülecek, ucuzlaşacak fakat; verimlilik düşecektir.Endüstriyel tasarımlarda verimliliğin % 55 civarında tutulması, basınç kaybında ise 100-250 Pa aralığında kalınması ve 300 Pa'nın aşılmaması önerilmektedir.

Isı geri kazanım üniteleri taze hava gereksinimi duyulan mahallerde enerji tasarrufu sağlamak amacı ile üretilen cihazlar olup, 500 m3/h ÷ 4000 m3/h hava debisi aralığında üretilmektedir. Isıtma - Soğutma - Klima yapılan ve taze hava gereksinimi duyulan iş merkezleri, ofisler, konutlar vb. yerlerde kullanılırlar. Asma tavan arasına konulabilecek yükseklikte, kolaylıkla montaj ve bakım yapılabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Sessiz çalışan direkt akuple motora sahip radyal fanları, yüksek verimli recuperatörü, maksimum ses yutumu ve ısı izolasyonu yapılmış tam sızdırmaz hücresi ile kompakt bir cihazdır.

Isıtma ve Soğutma yapılan mahallerde hava kalitesinin iyileştirilmesi amacı ile temiz ve taze havaya ihtiyaç vardır. Genellikle egzost edilen hava yerine direkt dış ortamdan taze hava alınır ve ortam havasının sıcaklığını sabit tutabilmek için (Örneğin dışarıdan -3 °C 'de alınan havanın +24 ÷ + 26 °C 'ye yükseltilmesi) ek ısıtma yapılması gerekir.

AHRV; üniteleri içinde bulunan ısı geri kazanım recuperatörü dışarı atılan hava ile, içeri alınan havanın birbirine teması sağlanmadan zıt hava akımı ile havadan havaya ısı transferi yaparak dışarıdan içeri alınan havanın sıcaklığını ortam hava sıcaklığına yaklaştırır. Gerekenden daha az kapasitede yardımcı bir ısı veya soğuk kaynağı ile istenilen ortam sıcaklığı sağlanmış olur. %70 verimlilikteki ısı recuperatörü ile %30 enerji tasarrufu gerçekleşir.

 

 
 
 
BURMEK MEKANİK TESİSAT MÜHENDİSLİK PROJE İNŞAAT SAN. TİC. ve LTD. ŞTİ.
Adres : Yeni Yalova Yolu Buttim İş Merkezi A Blok Kat 3 No: 3014 Pk 16250 BURSA / TÜRKİYE     Tel. : (0 224) 211 77 34 - 211 77 84     Faks : (0 224) 211 33 73

Ana Sayfa
| Kurumsal | Hizmetlerimiz | Faaliyet Alanlarımız | Referanslarımız | İnsan Kaynakları | İletişim
 
web tasarım
Espro Interactive