HİZMETLERİMİZ
Isıtma Sistemleri
Klima ve Soğutma Sistemleri
Sıhhi Tesisat Sistemleri
Endüstriyel Tesisat Sistemleri
 
 
 

Evaporatif Soğutma Sistemleri

CİHAZIN ÇALIŞMA PRENSİBİ

Hava içerisine püskürtülen veya havanın su ile ıslanmış bir yüzeyden geçerken teması sonucunda buharlaşan suyun, havadan buharlaşma ısısını çekmesi sonucu meydana gelen sıcaklık düşmesine buharlaşmalı soğutma veya ” evaporatif soğutma" denir.

Evaporatif soğutma sistemleri, bilinen en eski soğutma sistemlerinden biridir. Mekanik soğutma sistemlerindeki gelişmelerden dolayı geçmiş yıllarda fazla tercih edilmemiştir. Fakat son yıllarda enerji maliyetlerindeki artışlar, iç hava kalitesindeki iyileştirme istekleri (daha fazla taze hava), freon gazlarının ozon tabakasındaki tahribatı, evaporatif soğutma sistemlerinin tekrar gündeme gelmesine neden olmuştur.

Evoparatif soğutma sistemleri; konfor iklimlendirmesi yanında tekstil fabrikalarında, güç santrallerinde, dökümhanelerde, fırınlarda, depolarda, otel mutfaklarında, atölyelerde konfor ve proses şartlarını iyileştirmek, verimi arttırmak amacıyla yoğun olarak kullanılırlar. Sistem son derece basittir. Bu nedenle de bakımı kolay ve bakım masrafları da düşüktür. Hareketli parça olarak fan ve su pompası vardır.

Evaporatif Soğutma Verimi:

Evaporatif soğutma sistemleri dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılmakla birlikte, hava ne kadar sıcak ve kuru ise o kadar verimli çalışır. Hava ısındıkça rutubet değeri olarakta düşer. Nemli olarak bilinen sahil şeridi bölgelerinde dahi anlık ölçümler yapıldığında havanın ısındıkça neminin düştüğü ölçülebilmektedir. Buda evaporatif soğutucuların hava ısındıkça dahada verimli çalışmasını sağlar.

Cihaz Seçimi :

Evaporatif soğutma cihazlarının çok farklı uygulamalarda farklı şekillerde kullanımı mümkündür. Her kullanımın kendine has seçim ve uygulama şekli bulunduğundan, Burmek Mekanik Tesisat Ltd.Şti. teknik elemanları doğru cihazın seçimi konusunda her türlü teknik desteği sağlayabilecek durumdadır. Kullanıcıların, kullanacakları alan, uygulama amaçları, istenilen sıcaklıklar ve bina için ısı yayan malzemelerin bilgisi ile Burmek Mekanik Tesisat Ltd.Şti.'ne müracaat ediniz.

Detaylı Ürün Bilgisi

Evaportif Soğutma Sistemleri Başlıca Uygulama Alanları :


Tekstil fabrikaları,

Dokuma ve İplik Fabrikaları,

Konfeksiyon Atölyeleri,

Fabrikalar,

Tersahaneler,

Dökümhaneler,

Sanayi Mutfakları,

Kaynak atölyeleri,

Tavuk Çiftlikleri,

Depolar,

Çamaşırhaneler,

Güç Santralleri,

Düğün Salonları,

Restaurantlar,

Endüstriyel Fırınlar,

Spor Tesisleri,

Show Çadırları,

Cafe - Barlar - Kıraathaneler,

Camiler,

Araç Tamir İstasyonları

Açık Alan Soğutması

 
 
 
BURMEK MEKANİK TESİSAT MÜHENDİSLİK PROJE İNŞAAT SAN. TİC. ve LTD. ŞTİ.
Adres : Yeni Yalova Yolu Buttim İş Merkezi A Blok Kat 3 No: 3014 Pk 16250 BURSA / TÜRKİYE     Tel. : (0 224) 211 77 34 - 211 77 84     Faks : (0 224) 211 33 73

Ana Sayfa
| Kurumsal | Hizmetlerimiz | Faaliyet Alanlarımız | Referanslarımız | İnsan Kaynakları | İletişim
 
web tasarım
Espro Interactive